čtvrtek 13. května 2010

Filtrování dat bez použití výzvy panelu, výzvy reportu nebo stránek kontingenční tabulky

Použití uživatelského výběru filtrů záznamů v sestavě se standardně provádí pomocí výzvy panelu. Často však chce uživatel vybrat hlavní kritéria pomocí VP, ale pak ještě v rámci výběru z VP chce provádět výběry přímo v sestavě aniž by musel ve výzvě panelu „mačkat“ tlačítko Start. Níže popsaný způsob dovoluje provádět dodatečné výběry záznamů přímo v sestavě. Jedná se však pouze o výběry pouze malého počtu výskytů.
Většinou se jedná pouze o výběr podle určitého typu nebo druhu.
Uvedený příklad prezentuje tento způsob.

Ukázka hotového „filtru“ v sestavě – možnost výběru druhu projektu:


Rozbalíme nabídku a vybereme „Interní“:


Výběr v tabulce se omezí na interní druhy projektů:


Jak toho dosáhneme?
Celý vtip je v přípravě zdrojů v business vrstvě BI modelu, které jsou filtrovány podle kritérií, jež chceme použít pro výběr v sestavě.

Ve fyzické vrstvě BI modelu vytvoříme pro každé omezení alias původní tabulky (např. FHODLINE_EXT a FHODLINE_INT jsou aliasy tabulky FHODLINE). Do faktové tabulky v business vrstvě přidáme jako další zdroje tyto alias tabulky. U každé alias tabulky nastavíme příslušnou podmínku, která provede omezení záznamů.Pro každé omezení vytvoříme logický sloupec (např. INT a EXT) a nastavíme mapování. Např. sloupec INT mapujeme na sloupec PROJDRUH_CODE tabulky FHODLINE_INT.


Logické sloupce přesuneme do Prezentační vrstvy (INT – Interní a EXT – Externí).

V Answers přidáme do Složeného rozložení Výběr sloupce. Označíme, že sloupec obsahuje výběr a přidáme volby (logické sloupce Interní a Externí).


Toto řešení můžeme např. použít i pro omezení zobrazovaných v grafu:Petr Jurászek, Věra Hubačová (IT Systems)

Žádné komentáře: