pondělí 25. února 2008

Uživatelem definované skupiny v rámci dimenze (Custom / Calculated Members)

Jeden z mnoha uživatelských požadavků na reporting a analýzy je mít možnost definovat / vytvářet vlastní skupiny v rámci dimenze – v MOLAPu známé pod názvem Custom / Calculated Members.

Příklad: Chci sloučit výnosy za pobočky Česká republika a Slovensko do pobočky s názvem Československo.

V BI Answers můžete tento požadavek řešit pomocí:
  • Schránek (Bins) v rámci Tabulky
  • Vypočítaných položek v rámci Kontingenční tabulky

I. Schránky (Bins)


1. Vytvořte „Tabulku“ obsahující položky dimenze a ukazatele2. Vyberte ikonu fx (Upravit sloupec) > záložka Schránky > Přidat schránku > Vyberte operátor a hodnoty dimenze3. Novou schránku pojmenujte, založte další, a nebo pro ostatní hodnoty nechte vytvořit jednu společnou4. Výsledkem jsou nové skupiny (schránky) v rámci dimenze Geografie5. Po kliknutí na název skupiny se „prodrilujete“ na detail6. Nové skupiny lze využívat i v rámci grafů nebo jiných pohledů, které jsou v BI Answers dostupné7. Schránka není nic jiného než CASE příkazII. Vypočítané položky (Calculated Item)

1. Vytvořte „Kontingenční tabulku“ obsahující položky dimenze a ukazatele2. Vyberte ikonu „Další možnosti ...“ > Nově vypočítaná položka3. K dispozici jsou různé funkce, které můžete využít pro konstrukci nové skupiny4. Zadejte vzorec a pojmenujte skupinu


* - Jestliže jako webový prohlížeč používáte Mozillu, je možné, že po vložení vzorce dostanete chybu „Sémantika zadaného vzorce je neplatná“ / „The semantics of the formula entered are not valid“. Tato chyba se nevyskytuje při použití Internet Exploreru.
Ten z vás, kdo jako první na chybu v Mozille zaloguje iTAR na metalinku a pošle mi jeho číslo, dostane Oracle tučňáka!


5. Výsledkem je nová skupina, položky tvořící skupinu zůstávají6. Vyberte ikonu „Další možnosti ...“ > Vypočítaná skupina > Skrýt podrobnosti7. Výsledkem je, že položky tvořící skupinu jsou odstraněny8. Skupinu je možné využívat v rámci grafuErik Eckhardt (eec).

Žádné komentáře: